Administrator tarafından yazıldı. Kategori: Gençlik ve Üniversiteler
Yayınlanma: 27 Haziran 2014 Gösterim: 2716
Yazdır

ODTÜ 50 küsur yıldır yeşerttiği ve Ankara’ya armağan ettiği ormanlık arazisini Ankara Büyükşehir Belediyesinin tecavüzünden korumaya çalışıyordu. AVM’lerle, gökdelenlerle, iş merkezleriyle her yer bir rant alanı haline geldi. ODTÜormanı da bunlardan yalnızca birisi, hem geçen yıllarda ODTÜ’lülerin hükümetin karizmasını çizmesi de bir türlü hazmedilememişti. İşte tüm bunlar üzerine belediye ekipleri yasal sürecin tamamlanmasını bile beklemeden; karşısında pusuya düşürülmesi, sinsice saldırılması gereken bir düşman varmış gibi gecenin bir yarısı çitleri kırarak kampüse girdi.

18 Ekim gecesi saat 22.00 sıralarında ağaç kesme makinaları, iş makinaları ve dozerlerle 3000’den fazla ağacı katletti. ODTÜ’den de geçirilmesi planlanan yolun projesi henüz onaylanmamışken, viyadüklerin inşası haftalar öncesinden başlamıştı zaten ve ne hikmetse ODTÜ’nün Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’na 2011’de sunduğu Koruma İmar Planı, tam da bayram tatilinin başlayacağı Cuma günü onaylanıp ODTÜ’ye gönderildi. Rektörlük hemen faksla itirazını bildirdi. Gerek Belediye üst bürokratlarından gerekse Bakanlık’tan plan için itiraz süresi olan 4 Kasım’a kadar hiçbir işlem yapılmayacağı, rektörlüğe sözlü olarak beyan edildi.  Verilen sözlere rağmen 18 Ekim Cuma gecesi "resmi bayram tatili"nin kağıt üstünde bittiği saatlerde, Büyükşehir Belediyesi ekipleri ODTÜ ormanına girdi Mezunlar Derneği’nin bulunduğu çitleri kırarak içeriye giren ekipler ağaçları yıkmaya başladı. Bu sırada polis etrfafı ablukaya aldı. Tüm bunları protesto etmek için toplanan çok sayıda öğrenci ve mahallelinin bölgeye girmelerine izin verilmedi. Bu esnada TOMA'lar ve çevik kuvvet ekipleri de bölgeye geldi. Toplanan grup olası bir ağaç kesimini engellemek için ODTÜ istikametinden Vişnelik bölgesine ilerledi. Polis burada müdahalede bulundu. A4 kapısına doğru geri çekilenlere polis gaz bombaları ve plastik mermiyle saldırdı.

ODTÜ’de protestolar günlerce devam etti. Ağaç dikme şenliği ile 3017 fidan dikildi. Şenlikte konuşan ODTÜ Rektörü, Prof. Dr. Ahmet ACAR, her yıl yapılan ağaçlandırma şenliğinin bu yıl çok daha özel bir anlamı olduğunu ve bunun sebebinin 18 ekim 2013 tarihinde Büyükşehir Belediyesi ekiplerinin gece yarısında izinsiz bir baskınla ODTÜ arazisine girerek 3000 den fazla ağacı yok etmesi olduğunu belirtti.

Yapılan protestolara karşı polis şiddeti de arttı. 26 Ekim akşamı ağaçların katledilmesine karşı toplanan  ODTÜ’lülere polis yine saldırdı. Saldırılarda ormanın içinden pusu atan polis, bir öğrenciyi coplar ve tekmelerle darp ettikten sonra ateşin içine itti. Üniversitelinin ellerinde, göbeğinde, dizlerinde ve sırtında ikinci dereceden yanıklar meydana geldi.

Tüm bunlar üzerine Egemen Bağış "Gezi Parkı'nda meselenin ağaç olmadığını onlar da söylüyor. Ağaç sevgisine doymayanlar, şimdi de ODTÜ ormanına sarmış durumda. Gezi'de mesele nasıl ağaç değilse ODTÜ'de de değil. Mesele anarşi, mesele millet iradesini yok sayma" diye konuşurken, Başbakan Erdoğan da “Yolun geçeceği yerde cami bile olsa yıkar, başka yerde yaparız” dedi.

Ayrıca Ankara Büyükşehir Belediyesi Başkanı Melih Gökçek, belediyenin fiyat tespitlerine göre ağaçların 211 bin lira tuttuğunu dile getirerek, parayı ODTÜ’nin hesabına yatırdıklarını, yani ağaçların fiyatını ödediklerini belirtti.

Hükümetin bu aşağılayıcı ve bir o kadar saldırgan tutumu devam ederken, ODTÜ’de de protestolar gerçekleşmeye devam ediyor. Hatta diğer üniversitelerden de ODTÜ’ye destek eylemleri başladı. Diren ODTÜ, yalnız değisin!