Kategori: DUYURU
Yayınlanma: 31 Ağustos 2012 Gösterim: 3402
Yazdır

Göçebe Atölyeler Yola Çıkmaya Hazırlanıyor


Gerçekleşmesini istediğin bir şey söyle, hayal et! Tahayyül et, hayallerini tasarla, kes, biç… Özle, kavuşmak için sabırla didin dur bir ömür ve arzula!... Hayal, tahayyül, özlem; arzuyla özlediğimiz hayalimiz: Göçebe atölyeler!... Çağrımız aynı hayallere sahip olan “arzu”lara. Aynı arzulara sahip dostlarla “göçebe atölyeler” altında buluşmak ve hayallerimizi gerçekleştirmeyi denemek.
Öyle kısa soluklu heveslerin tatminine değil çağrımız. Uzun soluklu, emek, inat isteyen; üniversitelere inat, sokağın medresesi olmak. Bilgiye saygılı “Bildim, biliyorum demenin hükmetmek” demek olduğunu bilen; hükmetmeyi reddeden, hocası, öğrencisi olmayan elbirliğiyle, kolektif öğrenen ve her zaman “hikmet” karşısında bir öğrenci kalmak. Kuralı, yasası olmayan fakat gelenek, kültür yaratan, kendi emeğimizi değerli kıldığımız göreneksel göçebe bir medrese oluşturmak…
Devrimci, bir göçebedir. Göçebe; yönetim makinesinin hayatı kodlamasına, barkotlaştırmasına, yurtlaştırmasına ve mekânlaştırmasına karşı bir kaçış, elle tutulamayan bir akış, bir çatlak, ölçüye karşı hayatın ölçülemez canlılığıdır. Tüketim çılgınlığının hareketliliği altında yatan donuk yalnızlık karşısında içkin bir üretimin yaratıcılığıdır. Göçebelik, içsel despotik birliğe karşı dışsal birlikteliktir. Dışsal birliğin devinimine içkin sürekli parçalı içsel harekettir. Göçebe; hiçliğe karşı ölçülemez zaman ve varlıktır.
Göçebe, içkin bir değer üretimidir: korku, tahakküm, keder ve ahlak karşısında etik, vicdan, onur, utanç, neşe ve erdemdir.
İşte böyle göçebe atölyeler oluşturmak hayalimiz. Bir gün gelir her şehirde bir göçebe atölye kurulur. Her bir göçebe şehir, diğer şehirlere misafir olur. Rizomatik bir ağ içinde arzu dolaşıp durur.
Şimdilik atölyeleri üç başlık altında toplamayı öneriyoruz.
1. Değer teorisi, Kapital, Grundrisse
2. Egemenlik teorisi, Hobbes, Spinoza, Kant, Hegel vb.
3. Felsefe, Deleuze
Eğer arzular şelale olur yan yana gelirsek içeriğini detaylandırırız.

“Göçebe atölyeler” adında bir site oluşturduk. İletişimimizi bundan sonra Bu e-Posta adresi istenmeyen posta engelleyicileri tarafından korunuyor. Görüntülemek için JavaScript etkinleştirilmelidir. mail adresi üzerinden yapacağız. Üyeliği ise site üzerinden kendiniz doğrudan yapabilirsiniz. gocebeatolyeler.org sitesini asgari bir biçimde yaptık, bir çok detayı bilinçli olarak boş bıraktık, amacımız bu boşlukları kollektif olarak doldurmaktır. Üyelik başvuruları Eylül'ün 15'ine kadardır. Atölyeler Ekim ayının ilk haftasında başlayacaktır, atölye çalışmalarını dönemleyerek planlamayı, sitenin boşluklarını hep birlikte yapacağız ve dolduracağız. Bundan dolayı dönemler bölümü, dökümanlar, okuma programı, söyleşiler vb. boş bırakılmıştır. Bunun dışında siteye üye olup önerilerinizi hemen yapabilirsiniz. Az kalsın unutuyorduk, atölyelerimizi Otonom Yayıncılık’ın binasında yapacağız. Her türlü hayalinizi, arzunuzu, düşüncenizi, önerilerinizi, katkılarınızı bekliyoruz.
Bu, çağrımız ve merhabamızdır.

Site: http://gocebeatolyeler.org/