24. Sayı

 

 

Merhaba,

 

Hayat!... Neşe ve kederin adımlarında yol alan düşüp kalkmalar, yollar, yol alışlar… On yıl önce neşeyle yola çıktığımızda hayal ettik: bir gün devrimci kahkahanın kitaplarını yayınlayan gurur duyacağımız bir yayın evi kuracağız ve dört katlı bir binamız olacak. En üst katı yayınevi bürosu, alt katı söyleşi salonu, diğer iki katı da kafemiz olacak. Başardık! Artık onur duyduğumuz devrimci kahkahanın kitaplarını basan bir yayınevimiz ve dört katlı bir binamız var. Çukurcuma’da, Masumiyet Müzesinin hemen yanındayız.
Kendimizce çok zorluklar çektik, kederin çelmesini bu süreçte çok yedik; fakat hüznün arkadaşlığına, dost ve yoldaşlığına asla racon bilmezlik etmedik. Neşenin kudretiyle kalkıp yürüyüşümüze devam etmesini bildik.
Evet, şimdi devrim için yeni bir hayalin peşindeyiz: bir okul olmak! Yeni bir dönemdeyiz. Hayalimiz, 21. yüzyılın devrimci paradigmasını kuracak olan kıtanın okuluna bir katkı ve olanak olmak.
Her genelleme bir haksızlık içerir bunun farkındalığıyla bir genellemede bulunmak isteriz: var olan devrimci ve özgürlükçü düşünceler bugün kriz içindedir ve bu krize müdahale edilmelidir. Bize göre bu müdahale Spinoza, Nietzsche, Deleuze ve Foucault üzerinden olacaktır. Marksizm ve Anarşizm buralardan gelen müdahaleler ile güncelleşebilecek ve krizini aşabilecektir. Bu bir tespittir. Muhabbetimiz bu tespite inanan devrimci özgürlükçüler içindir.
Gelin bu okulu hep birlikte kuralım!... Devrimci neşenin bu kıtasını liberallere, akademik entellektüelizme ve akbank’ın kültür merkezlerine bırakmayalım. Maksizm ve Anarşizm ile ilişkilendirerek devrimci kılalım.
Şimdi hayalimiz bu… Kudret ve güç hayaller ortaklaştığında vardır.
Başarabilir miyiz?… Kaçarı yok!

İçindekiler:

-          Hegel’de özdeşlik ve fark

-          Kurucu meclis ve ikinci cumhuriyet

-          Barışa inanmak

-          Paranın egemenliğine karşı öfke

-          Kapitalizmde çatlaklar yaratmak

-          Kapitalizmin ölüm çarkı: nükleer

-          Biçimsel tahakküm, gerçek tahakküm ve ötesi... biyo-politik tahakküm

-          Yüzyılın derbisi: FC Kopenhagspor – Harbispor

 

[issuu width=900 height=600 backgroundColor=%23222222 documentId=120722160153-248066b54ce142fcb5fedfa9c03e1e67 name=otonom24 username=otonom tag=news unit=px v=2]

Read 130615 times Last modified on Pazar, 08 Haziran 2014 10:50
More in this category: « 23. Sayı 25. Sayı »